Шта је интердисциплинарни приступ настави?
Интердисциплинарни приступ настави подразумева повезивање садржаја различитих дисциплина (предмета) у логичке целине организоване око једног проблема или теме у оквиру које су знања различитих дисциплина у функцији вишестраног расветљавања проблема или теме која се истражује.
Интердисциплинарна настава је увек и тематска јер повезује и организује у тематске целине садржаје, који су слични или заједнички у различитим дисциплинама. Повезивањем садржаја у смисаоне целине, омогућавамо ученику да “поред дрвећа види шуму”. То не значи да су садржаји појединих предмета запостављени, напротив, појединачне дисциплине пружају дубину и фокусираност а интердисциплинарност и интегративност ширину контекста и промену перспективе.Често се жалимо како ученици не примењују знања из једне области у другој, тј.да немају функционално знање. Да би то могли, морају да увиде да постоји веза, а улога наставника је да постави проблеме који ће то захтевати. За успешну интердисциплинарну наставу важна је сарадња не само ученика, већ и наставника, тако да хоризонтално учење на свим нивоима постаје оквир за правилну реализацију интердисциплинарног приступа. За наставнике и учитеље, ово је јединствена прилика да се повежу са колегама из сродних дисциплина и да планирају одређене сарджаје, обрађене из различитих углова. Подразумева се да постоје неке тематске целине које се не могу повезивати и не треба то радити по сваку цену, већ само тамо где је веза смислена и сврсисходна.
НИВОИ ИНТЕРДИСЦИПЛИНАРНЕ НАСТАВЕ:
Евидентно је да је најпожељније реализовати четврти ниво интеграције .
Општи циљ: Школа обезбеђује хоризонтално учење, међупредметни и интердисциплинарни приступ учењу.
Посебни циљеви интердисциплинарне наставе:
-Подстицање креативности и интелектуалне радозналости ученика.
– Помагање ученицима у разумевању наставних садржаја
– Омогућити ученицима усвајање функционалних знања.
– Укључивање ученика у планирање, припремање и реализацију активности.
– Пружање довољно времена за правично вредновање активности.
– Повећавање задовољства и мотивације како ученика, тако и наставника/ учитеља.
– Омогућавање тимског рада и хоризонталног учења наставника.
– Оснаживање наставника за међупредметно повезивање и развијање међупредметних компетенција код ученика.
У тематској настави:
- садржаји се повезују у смисаоне целине;
- тимски рад и истраживање су главне методе рада;
- користе се различити медији, технологија и образовни софтвери, као и природни ресурси и ресурси локалне средине.
- истраживачки тимови се баве проучавањем различитих области једне веће интердисциплинарне целине;
- комуницирају људи из сродних дисциплина и планирају одређене садржаје, тако да рад у групи, обезбеђује различите погледе на исти проблем;
- тематску целину треба да сачињавају они садржаји градива различитих дисциплина који логички највише и најбоље иду заједно и најбоље доприносе разумевању целине;
- усаглашавају се садржаји појединих предмета и потребно време за обраду.
Поступак реализације :
- Наставне јединице за примену интердисциплинарног/интегративног приступа и тематских недеља мапирати у оперативним плановима ( болдирати)
- Планирати употребу одговарајућих метода за реализацију приступа које ће обезбедити активност ученика. Акценат није на наставнику ( иако приступ подразумева сарадњу тј.хоризонтално учење) , већ на ученику који заузима позицију субјекта-ради на пројекту, истражује, проналази информације, експериментише, решава проблемске ситуације, бави се практичним радом- првенствено у тиму али ученицима пружити и могућност да раде сами или у пару ако је то у њиховој сфери интересовања. При формирању вршњачких тимова, водити рачуна о томе да се организује вршњачко учење -хетерогене групе су у овом случају можда ефикасније од хомогених, а ако се одлучите за хомогене, задатке прилагођавати могућностима ученика.
- Дефинисати циљеве, исходе, међупредметне компетенције и образовне стандарде који се желе достићи реализацијом приступа и унети их у дневне припреме.
- Упознати ученике са темом која се реализује и са циљевима и исходима, образовним стандардима. На часовима обавезно истицати важност онога што се учи, подстицати ученике да они дођу до закључка зашто им је то потребно да знају. То је такозвана оријентација и према спроведеним истраживањима, она је главни окидач за мотивацију.
- Реализовати часове , предати припреме и материјале који су коришћени у раду са ученицима , ради формирања збирке припрема и збирке материјала на нивоу школе.
- У току реализације приступа водити рачуна о прилагођавању рада могућностима ученика.
Наставу и ваннаставне активности организовати на такав начин да омогуће ученицима да прикупљају, критички процењују и анализирају одговоре и решења. Код ученика подржати креативне идеје и оригиналана решења. Посебну пажњу посветити планирању, реализовању и вредновању пројекта у настави који ученици изводе самостално или уз помоћ наставника. Учити ученике да постављају себи циљеве у учењу. Ученику дати могућност избора у вези са начином обраде теме, обликом рада или материјала.
Теме за интердисциплинарни приступ:
- Светлост/ октобар
- Време/новембар и децембар
- У свету занимања/март
- Светски ратови/април
- Вода
- Енергија
- Отпад
Тематске недеље у школској 2023/24.години:
Дечија недеља : октобар
Недеља здраве исхране : од 16.-20. октобра
Недеља различитих култура: од 13.-17. новембра ( 16. новембар –Дан толеранције)
Празничне чаролије: од 25.-29. децембра
Стазама образовања: од 22.-27. јануара
У свету занимања : од 11.- 15. марта
Зелене вибрације: од 7.-17. маја ( 10. мај- пројектни дан Еко школе )
Наставници /модератори организују активности и часове тимске наставе ( у складу са задужењима у пројекту обогаћеног једносменског рада.
У складу са Еколошким календаром а и Годишњим планом рада школе, наставници и учитељи са ученицима реализују одређен број тематских дана који су посвећени очувању здравља, животне средине, рециклажи, дан планина, река, дан садње, дрвећа, дан књиге, библиотекара, дечју недељу, месец здраве хране, дан здраве хране, недеља лепих речи, недеља толеранције, спортски дани, бициклијада поводом светског дана без аутомобила… Све ове активности се планирају Годишњим планом рада и саставни су део живота и рада школе, те подразумевају развијену сарадњу на свим нивоима.
Директор школе:
Снежана Јовановић